Szlovákia 2024. – Élménybeszámoló
Az indulás a korai időpont ellenére is vidám volt, a jól felszerelt autóbuszban mindenki kényelmesen elhelyezkedett.

Az első napon meglátogattunk egy iskolát Zselízen, majd tovább mentünk először Körmöcbányára, utána Selmecbányára, végül a bányavárosok közül Besztercebányát is meglátogattuk. Ezekben a régi bányavárosokban sok történelmi, irodalmi, művészettörténeti ismeretet elevenítettünk fel, és sok új dolgot is hallottunk ezekkel kapcsolatban.
Este lett mire kissé fáradtan, de nagy izgalommal érkeztünk meg a festői környezetben lévő szállásunkra, ahol finom vacsorával vártak minket.



Másnap reggel elindultunk következő úticélunk felé Betlérre, ahol az Andrássy-kastélyt látogattuk meg. Ez a kastély a történelmi Magyarország egyik legjobban fennmaradt kastélya. Az ottani idegenvezető szerencsére magyarul tartotta az idegenvezetést, így nagyon sok érdekességet hallhattunk a kastélyról és a család történetéről. Ezután Rozsnyót látogattuk meg, ahol a hangulatos főtéren egy pizzériában kaptunk ebédet. Ezzel el is ment a nap nagy része, és visszamentünk a szállásra.
A harmadik napra a Szlovák Paradicsomba tervezett túra lett az egész kirándulás egyik fénypontja. A Suha Bella szurdok festői szépségű, bár néha félelmetesnek tűnik a meredek létráival, szakadékaival. ez egy nagyon fárasztó túra volt, de aki végigment az azt mondhatta, hogy minden fáradtságot megért.


A negyedik nap délelőttjén Ajnácskőn egy lovastanyán jártunk, ahol a génmegőrzés fontosságáról halottunk érdekes információkat. Néhány bátor ember még a lovakra is felülhetett. Egy rövid, de nehéz túrát követően Soltészka nevű falucskában is jártunk. A nap hátralévő részében sportoltunk, játszottunk a szállás közelében.


Pénteken elindultunk hazafelé. Út közben megálltunk Kassán, ahol először a Rodostói-házba mentünk, amelyet idegenvezető kíséretével jártuk körbe. Utunk innen a méltán híres Szent Erzsébet Székesegyházhoz vezetett. Ennek kriptájában koszorúztuk meg II. Rákóczi Ferenc sírját.
Kassa után hazautaztunk Budapestre.


„Határtalanul Keresztúrról Keresztúrra” – a gimnáziumi tagozat első Határtalanul projektje 2013-ban
Márciusban iskolánk negyven 10. évfolyamos diákja vett részt a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által 2 448 000 Ft-tal támogatott, „Határtalanul Keresztúrról Keresztúrra” címen megvalósult határon túli iskolai kiránduláson.
Partneriskolának a székelykeresztúri Berde Mózes Unitárius Gimnáziumot választottuk, akikkel az elmúlt hónapokban nemcsak kiváló munkakapcsolatot, de – ami egy ilyen együttműködés legnagyobb értéke – személyes, baráti kapcsolatokat is kialakíthattunk.
A kirándulás célja a Székelykeresztúron és környékén, valamint kerületünkben és környékünkön található 1848-as emlékhelyek felkeresése, az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékeinek ápolása, valamint ehhez kapcsolódóan – a pályázat szándékainak megfelelően – a határon inneni és túli diákok együttműködésével megvalósuló termékek, így többek közt később is hasznosítható 1848-as társasjáték, és egy 1848-as diáknaptár elkészítése volt.
A támogatásnak köszönhetően minimális részvételi díjjal vehettek részt diákjaink a programon. Az előkészítő szakaszban egy Facebook-csoportot hoztunk létre a kezdeti ismerkedésre. A csoport azóta is folyamatosan működik; a résztvevő diákok internethasználati szokásainak megfelelően a határokon átívelő kapcsolattartás kiváló eszközének bizonyult. Előkészítő órákon tájékoztattuk diákjainkat a székelység történetéről és jelenkori helyzetéről, néprajzi sajátosságairól, valamint az unitárius egyház és az erdélyi hitélet jellemzőiről.
Megfelelően felkészülve indultunk Székelykeresztúrra, ahol jó hangulatban kezdtük a pályázati együttműködést. Magunk készítette fáklyákkal és kokárdákkal vettünk részt a csípős hideg ellenére is lelkes hangulatú felvonulásokon és a március 15-i ünnepi koszorúzáson. A legtöbben most vehettünk részt először unitárius istentiszteleten, és miközben felkerestük Petőfi legendai sírját és híres körtefáját, rendbe tettük a fehéregyházi emlékhely környékét, jutott idő focizásra és esti táncházi mulatságra is. Hogy az élmény még teljesebb legyen, az oda- és visszaút során Erdély több természeti, történelmi és kultúrtörténeti értékét is útba ejtettük.
Az áprilisi viszontlátogatás legnagyobb élményét az „isaszegi csatában” való részvétel jelentette a negyven székelykeresztúri gimnazistának és négy kísérő tanáruknak, de kerületünk és fővárosunk több neves helyét – így a rákoscsabai katolikus templomot, 48-as honvédsírokat, vagy például a Batthyány-örökmécsest, 1848. március 15. pesti helyszíneit és a Parlamentet – is fel tudtuk keresni székelyföldi barátainkkal. Közben természetesen a tervezett projekttermékek, a társasjáték és a diáknaptár, továbbá 1848-as könyvjelzők és prezentációk is elkészültek.
Bár a programok szervezése és lebonyolítása sok fáradsággal járt, és a pályázat több eleme, így a bemutató előadás és a témanap még előttünk áll; mindannyian úgy érezzük, hogy hasznos és élménydús programokon vettünk részt, érdemes volt belevágni ebbe a pályázatba!


Határtalanul – Horvátország és Szlovénia
HAT-20-03-0049 pályázati utazás Horvátországba és Szlovéniába, 2022. június 28–július 2.
Az utazás programja:
1. nap
Reggel indulás Budapestről. Délelőtt Csáktornyán, a Zrínyiek sasfészkében tettünk sétát. A Zrínyi-vár ma a Muraközi Múzeum otthona. Délután városnézés következett a másfél ezres magyar közösséggel rendelkező Zágrábban. Városnéző sétánkon megtekintettük a Szent István kápolnát és a székesegyházat, ahol láthattuk Szent László koronázási palástját is. A Medvenica-hegy déli oldalában, Zágráb fölött emelkedik a horvát főváros legjelentősebb középkori műemléke, a magas sziklák által védett Medvedgrad vára, ahonnan szép kilátás nyílik Zágrábra és a környékre. Továbbutaztunk Kraljevicába, ahol este elfoglaltuk a szállásainkat.

2. nap
Délelőtt Fiumei magyar emlékekkel ismerkedtünk: Kormányzói Palota; Magyar Királyi Tengerészeti Hatóság. Fiuméban találkoztunk a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közössége képviselőivel, akiknek átadtuk a „Könyvet a szórványba” mozgalom könyvadományát is. Ezután Lovran ékszerdoboz óvárosában felkerestük azt a villát, ahol Feszty Árpád elhunyt, majd a monarchia egykor kedvelt üdülővárosát, Abbáziát (Opatiija) kerestük fel a Kvarner-öbölben. Sétát tettünk a horvát tengerpart talán legszebb sétányán, a híres Lungomare sétányon. A legpatinásabb monarchia korabeli épületek helyezkednek el a sétány mentén, a valahai magyar uralkodó osztály hangulatos villáival. Abbázia minden villájához gazdag, sokszor nemesi származású magyar családok története fűződik. Felkerestük a Hotel Palace Bellevue-t is, amely Markusovszky Lajos 1848-49-es tábori főorvos utolsó lakhelye volt. Emlékét tábla őrzi a szálloda falán.

3. nap
Szálláshelyünkről több megállóval Ljubljanába, a szlovén fővárosba utaztunk. Ott sétáltunk az óvárosban, amely során megtekintettük a várat, ahol 1849-ben Batthyány Lajos raboskodott, a székesegyházat, a ferences templomot és a Ljubljanica folyó fölött átívelő Tromostovje hármas kőhidat, a Sárkányhidat. Este elfoglaltuk szállásainkat Kranjban.

4. nap
Csoportunk délelőtt túrázni indult a történelmi Magyarország négy nagy folyójának egyike, a Száva folyó forrásához, a Savica vízeséshez, majd több rövid megálló után Celjébe, a történelmünkből ismert Cillei grófok ősi várába utaztunk, ahol a történelmi emlékek felkeresése mellett a várból nyíló panorámában is gyönyörködhettünk.


5. nap
Muraszombatra utaztunk, ahol első látnivalónk a Szent Miklós tiszteletére szentelt plébániatemplom volt, utána pedig a Szapáry-kastélyt kerestük fel. A hazaút közben Lendva városával is megismerkedtünk, ahol látogatást tettünk a Lendvai Galéria és Múzeumnak helyet adó Bánffy–Esterházy kastélyban, amely utazásunknak a Kárpát-medencei bakancslistán is szereplő, kiemelt történelmi jelentőségű helyszíne. Lendváról Lendvavásárhely és Zsitkóc érintésével utaztunk haza, az esti órákban érkeztünk Budapestre.

Határtalanul – Erdély 1.
HAT-19-02-0010
A trianoni döntés századik évfordulójára tervezett, két évet csúszott projekt célja az volt, hogy diákjainkkal megismertessük Magyarország XX. századi határváltozásait, felkeressük az 1920 előtti és az 1940-44 közötti határvonalakat, megemlékezzünk a magyarságot szétszakító eseményekről, és tudatosítsuk tanulóinkban, hogy a politikai határok által szétszakított Kárpát-medencei magyarság továbbra is egy kulturális közösséget alkot. Partnerintézményünkkel közösen Trianon-emlékműsort hozunk létre, amelyet Rákoscsaba trianoni megemlékezésén adtunk elő. Erdélyi utunkon (2022. május 19-23.) első helyszínünk Kolozsvár volt: városnézés (Mátyás-szobor és szülőház), a házsongárdi temetőben a két világháború közötti jeles személyiségek (pl. Jancsó Béla, a korabeli magyar irodalom lelkes szervezője), valamint partneriskolánk névadója, Berde Mózes sírjának a felkeresése. Kirándultunk az ezeréves határhoz Székelykeresztúr – Gyimesbükk útvonalon, közben megálltunk Homoródfürdőn, Csíksomlyón és Madéfalván. A történelmi Magyarország határán megemlékeztünk a XX. századi határváltozások térséget, a helyi magyarságot sújtó hatásairól, a második világháború hőseiről. Az elesett hősök emléktáblájának a megkoszorúzása után Székelyudvarhelyen Márton Áron püspöknek, a kisebbségbe került magyarság jeles képviselőjének a szobrát kerestük fel, majd Farkaslakára, Tamási Áron sírjához és az ottani Trianon-emlékműhöz utaztunk. Székelykeresztúron töltött napjaink során felkerestük a város nevezetességeit, és a partneriskola által szervezett, jó hangulatú székely táncházban is részt vettünk.



Határtalanul – Erdély 2.
HAT-20-02-0009
A HAT-20-02-0009 Határtalanul pályázat keretében a Kárpát-medencében fennmaradt, történelmi helyszínekhez kapcsolódó legendák egy csoportját dolgoztuk fel, a keletkezésük helyszínein készült fotókkal illusztrálva, a két iskola diákjainak együttműködésével, hogy tanulóink jobban értsék térségünk kulturális sokszínűségét. Kutatómunkánk eredményét egy, különböző évfolyamokon használható Legendáriumban összegeztük. Természetesen fontos célunk volt a hazai és a külhoni magyar diákok közötti személyes kapcsolatok megteremtése is.
Erdélyi utunk (2022. május 19-23.) programjai: Bögöz: a Szent László-legenda megismerése és feldolgozása a XIII. századi eredetű református templom freskóinak a segítségével, Korond: a Firtos-vár legendájának a megismerése, nézelődés a kirakodóvásárban, Parajd: Rapsóné legendájának a megismerése, Szováta: ismerkedés a Medve-tó legendájával, túra a tó körül, Székelyudvarhely: városnézés. Homoródfürdő: borvízkóstolás, helyi termékek vásárlása, Csíksomlyó: a kegytemplom és a Somlyó-hegy felkeresése, Madéfalva: a madéfalvi veszedelem emlékművének a megtekintése, székely táncház a Berde Mózes Unitárius Gimnáziumban. Székelykeresztúron Petőfi helyi emlékeit is felkerestük (Petőfi körtefája, Gyárfás-kúria, Petőfi legendai sírja), valamint csoportunk kirándult a város fölötti Jézuskiáltó-hegyre, ahol megismertük a hegy nevét adó legendát is.


Partneriskolánk magyarországi utazásán (2022. június 2-6.) folytatódott a pályázati program feldolgozása: ismerkedés a történelmi legendákkal Budapesten. Városnéző program: séta a Budai várpalota épületei között, a Mátyás-templom és középkori polgárházak megtekintése a várnegyedben. Délután hajókirándulás a Margitszigetre, gyalogos séta a pesti Duna-korzón a Lánchídig. Kirándulás a Duna-kanyarba: Visegrádon Salamon király és a nagymarosi remetebarlang legendájával ismerkedtünk meg. Felkerestük Esztergom nevezetességeit: Főszékesegyház, középkori királyi palota romjai, a pápai koronaküldés legendájának feldolgozása. Pünkösd vasárnap ünnepi unitárius istentiszteleten vettünk részt. Itt töltött utolsó napjukon a partneriskola csoportja a gödöllői kastélyba látogatott, majd egész napos utazás után érkeztek haza Erdélybe.
